Hint mitolojisinde evren Tanrı Shiva ve Shakti nin birleşmesinden yaratılmıştır.

 Eril prensip Shiva tezahür etmemiş saf bilinç ile özdeşleşmiştir. Saadeti temsil eder ve bir formu olmayan oluş olarak betimlenir. Shiva saf bilince eşit olan, etkin olmayan ilahi potansiyeldir. Shiva’nın tepe çakrada en güçlü varlığa sahip olduğuna inanılır.

Shakti etkin olmayan bilincin dişil tarafıdır, yaşam vericidir. Tüm yaradılış ve evrenin annesidir. Kelimenin kökü ‘’şak’’ güç sahibi olmak, muktedir olmak anlamına gelir. Shakti hayatın oluşmasına güç veren yaşam enerjisidir. Shakti ile birleştikten sonra Shiva’nın bilinci evrene iner.

Ölümlüler arasında çocuğu anne doğurur ama bunu ancak erkeğin tohumu ile gerçekleştirebilir. Benzer şekilde şakti evreni doğurur ama şivadan gelen bilincin tohumu ile.

Bu ilahların ikisi de birbirine yönelme eğilimindedir. Shakti insan ruhunun ilahi soluğu olarak dünyadan yükselirken, yukarıdan inen Shiva da ilahi zarafetin çekiciliği olarak tarif edilir.

Shiva ve Shakti hepimizin içinde bulunur ve onların ebedi ilişkisi fenomenal (olağanüstü)  ve spiritüel dünyalar yaratır.

Shiva ve Shakti biri aşağı biri yukarı çakralardan geçen iki akımı temsil eder. Aşağı doğru olan tezahür akımı saf bilinçte başlar. ( Shiva ) Özgürleşme akımı denen diğer akım ( Shakti ) tezahür zemininin sınırlandırmalarından daha serbest bırakır daha yayılmacı ve kapsayıcı olma haline götürür. Çakralar bedende bu iki kuvvetin farklı kombinasyonlarda karıştığı odalardır. Her çakrada özgürleşme ve tezahür arasında farklı bir denge vardır.

NAMASTE 🙏

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
haftaiçi12.00seansıkampanya